Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dünya Veteriner Hekimleri Günü Etkinliği Düzenledi
18.06.2015

Dünya Veteriner Hekimleri Günü

Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 30 Nisan 2015

Dünya Veteriner Hekimleri Günü münasebetiyle Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından ilki düzenlenen kutlama programı 30 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Programa Türk Veteriner Hekimleri Birliği adına Prof.Dr. Ender YARSAN katılım sağladı. Kutlama programı çerçevesinde spor kompleksi koşu pistinde 1.Süt Koşusu Veteriner Fakültesi akademik, idari personeli ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen panel programının açılışında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Rektör Vekili Prof. Dr. M. İhsan SOYSAL, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefik KURULTAY, Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Dr. Erdal İLGÜ ve Veteriner Fakültesi Öğrenci temsilcisi Melis DESTAN tarafından günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı.

Moderatörlüğünü Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet KILIÇ’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ender YARSAN (Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları: Halk Sağlığı Yönüyle Değerlendirilmesi), Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah ERYAVUZ (Türkiye’de Veteriner Hekimliği Eğitiminin Dünü, Bugünü ve Yarını), İstanbul Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı ve Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan ALPAK (Veteriner Hekimliğine Adanmış Bir Ömür) ve Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı Veteriner Hekim Oktay ÖCAL  (Trakya Bölgesi Hayvancılığında Veteriner Hekimliğin Rolü: Tekirdağ Örneği) katıldı.

Panel sonrası süt koşunda dereceye giren öğrencilere madalyaları verildi. Kutlama programında 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilk öğrencileriyle eğitime başlayan Veteriner Fakültesi 1. sınıf öğrencilerine yönelik hekimlik meslek kimliğinin kazandırılmasında ilk adım olarak öngörülen “Önlük Giydirme Töreni” gerçekleştirildi. Tören kapsamında fakülte öğrencilerine hekimlikle özdeşleşen steteskop ve termometre hediye edildi.