Kazanan Meslektaşlarımız ve Türk hayvancılığıdır
14.03.2018

Kazanan Meslektaşlarımız ve Türk hayvancılığıdır

Bakanlığımız; Veteriner Hekimliği hizmetleri kapsamında alınan uygulama ücretleri ile ilgili olarak 2017 yılı Eylül ayında gündeme getirdiği uygulamadan vazgeçerek, eski sisteme tekrar dönmüştür.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın Veteriner Hekimliği hizmetleri ile ilgili 5996 sayılı Kanun çerçevesinde yapılan Uygulama Ücreti, bilindiği üzere 2017 yılı Eylül ayında gerçekleşen bir toplantı sonrasında aşı ücretleri bundan sonra bedava olacak, Veterinerler hekimler hayvanları bedava aşılayacak söylemi ortaya atılmış fakat bu karar uzun bir süre uygulanamamış ve üstüne daha olumsuz bir karar olan hepimizin bildiği 1 kuruşluk ücret sistemine geçilmişti.

Tüm bunlardan Meslektaşlarımız Ülkemiz hayvancılığı, Besicimiz ve üreticilerimiz mağdur olmuştu. Bu söylemlerin hemen akabinde Konsey Başkanımız Talat Gözet itirazlarını hem Bakanımız Sn. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya hemde ilgili tüm kurum, kuruluş ve kişilere iletmiştir. Başkanımız Talat Gözet’ in Meslektaşlarımızdan ve Veterinerlik hekimliği camiasından aldığı destekler ile, 3 kez bu konu ile ilgili olarak Sayın Bakan ile yaptığı görüşmeler, Genel Müdürler ile defalarca kurduğu temaslar sonuç vermiş ve eski sisteme geri dönülmüştür.

 Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi, Odalarımız ve Temsilcilerimiz ile birlikte çok uzun yıllardır süren Veterinerlik hizmetleri ile ilgili 5996 sayılı Kanun çerçevesinde yapılan Uygulama Ücretinin sorunsuz bir şekilde işlediğini hem Meslektaşlarımızım hemde üreticilerimizin, köylümüzün bu işten bir şikâyeti olmadığını ve sahada yapılan aşı uygulamasının başarı ile devam ettiğini ısrarlı bir şekilde, Eylül ayından itibaren yetkililere anlatmaya çalıştık, haklı gerekçelerimizi kamuoyu ile paylaştık, alınan kararın yanlış olduğunu tüm sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına ve tarım camiasına anlattık.

Sonuç olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı bu  uygulamadan geri döndü , bu süreçte bizlere destek olan tüm sendikalara, stklara, siyasi parti temsilcilerine, çiftçimize, köylümüze ve bakanlık bürokrat ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu işin kaybedeni yoktur kazanan Meslektaşlarımız , Bakanlık ve Ülke Hayvancılığıdır.