DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU
29.09.2015

DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türk Veteriner Hekimliği Birliğinin ev sahipliğini yaptığı “Hayvan Sağlığı, İnsan Sağlığı, Hayvan Refahı Tek sağlık” temalarının öne çıkarıldığı “32. Dünya Veteriner Hekimliği Kongresi” 13-17 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında Merkezinde yapıldı.

Dünyanın farklı ülkelerinden 1000 civarında Veteriner Hekim, bilim insanları, sektöre hizmet veren ulusal ve uluslararası firmalar ile OIE, FAO, WHO ve EFSA gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri Asya ile Avrupa'nın birleştiği nokta olan İstanbul’da bir araya geldi.

Veteriner hekimliği alanında yeni gelişmelere ışık tutulan ve Veteriner Hekimler arasındaki bilgi alışverişine olanak sağlayacak olan 700 civarında sözlü ve poster sunumunun yer aldığı Kongre’de Hayvan Refahı, Sığır, Keçi, Koyun, Akuatik Hayvan Sağlığı, Tek Sağlık, Epidemiyoloji, Gıda Hijyeni ve Eğitim konularında oturumlar gerçekleştirildi. Ayrıca dünya çapında kendi alanlarında tanınmış 9 veteriner hekim konuşmacı olarak katılarak katılımcılara sunumlar yapılmıştır.

Kongre açılış seremonisinde; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Türkiye temsilcisi Prof Dr. İrfan EROL, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Talat gözet WVA Başkanı Dr. Rene A. CARLSON ve OIE Direktörü Dr. Brian Ross EVANS ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Kutbettin ARZU birer konuşma yaptı. Açılış seremonisine, Besteci ve Piyanist Tuluyhan UĞURLU ile müzik eşliğinde İstanbul'u anlatan eser ve görselleri renk kattı.

“Açılış konuşmasında Sayın Bakan; Kongrenin veteriner hekimlik alanında yeni gelişmelere ışık tutacağına işaret etti. Veteriner hekimlik mesleğinin, hayvan sağlığının yanı sıra, gıda güvenliği, evrensel düzeyde beslenme ve uluslararası ticaret açısından büyük önem taşıyan bir meslek haline geldiğini söyledi.

Kongrenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

                                                                                                       Talat GÖZET

                                                                                           TVHB Merkez Konseyi Başkanı

                                                                                                                                                             

AÇILIŞ TÖRENİ

KAPANIŞ TÖRENİ