Dünya Veteriner Hekimler Gününüz Kutlu Olsun
02.05.2018

Dünya Veteriner Hekimler Gününüz Kutlu Olsun

Yaklaşık 18 yıldır Dünya’nın bir çok Ülkesinde kutlanan “Dünya Veteriner Hekimler Günü” nü bu yılda büyük bir coşku ve heyecan içinde kutladık.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi’nin organizasyonu ile her yıl düzenlenen Dünya Veteriner Hekimler Gününü bu yılda çeşitli etkinlikler ile kutladık. Geleneksel olarak Nisan ayının son haftasında gerçekleştirilen kutlama törenlerine bu yılda her daim olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedi istiratgahı Anıtkabir’i ziyaret ederek başladık. 28 Nisan Cumartesi saat 10’da Anıtkabir’de yapılan resmi törenle başlayan etkinlikler TJK 75.yıl Hipodromunda devam etti.

Konsey Yönetim Kurulu ,Oda Başkanları, Veteriner Fakültesi Dekan ve Öğretim Üyeleri, Veteriner Hekimlerin katılımları ile başlayan törende Ata’nın huzuruna çelenk bırakıldı, Anıt özel defterine günün anlam ve önemine binaen yazı yazıldı.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Talat Gözet’in , ATA’ya hitaben yazdığı o cümleler ;

Türkiye cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk;

 28 Nisan 2018 Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle manevi huzurundayız. Sizi özlemle, saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Biz Türk veteriner Hekimleri olarak sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda ve sağlıklı insan sloganımızdan hareketle milletimizin yeterli ve sağlıklı hayvansal gıdaya ulaşabilmesi ve kurmuş olduğun Türkiye cumhuriyetinin ilelebet yaşaması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Ruhun şad mekânın cennet olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!

 

 

TJK 75.Yıl Hipodromunda saat 13:30 da başlayan etkinlikler yaklaşık 4.5 saat sürdü. Geniş katılım ve ilginin olduğu törenlere Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Konsey Başkanı Talat Gözet’in açılış konuşması ile başlandı. Daha sonra Ülkemizin Dünya Veteriner Hekimler Birliği Temsilcisi Dr.Sinan Aktaş’ta bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Talat Gözet yaptığı konuşmada şunlara değindi ;

 Veteriner Hekimlerin bu anlamlı gününü kutlarken; mesleğimize ülkemiz hayvancılığına olumlu katkılar sağlamasını diliyorum, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından her yıl farklı bir tema ile kutlanan Dünya Veteriner hekimleri Günü’nün bu yılki konusu " sürdürülebilir kalkınmada Geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini ve gıda güvencesini iyileştirmedeki Veteriner Hekimlik mesleğinin rolü" olarak belirlenmiştir. Dünya veteriner hekimleri günü, veteriner hekimlerin hatırlanması ve sorunlarının gündeme getirilmesi açısından çok önemlidir. 5996 sayılı kanunun EK 2 bölümünde yapılacak olan değişiklik bu gün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir buna göre parçalama tesislerinde, hayvansal yan ürün kullanarak pet hayvanı yemi üreten işletmeler ve et depolayan ve dağıtan işyerlerinde kontrol ve denetimlerde görev almak üzere veteriner hekimlere ek olarak yeni meslek gruplarının ilave edilmesi ülkemizde gıda güvenliğine ciddi risk teşkil edecektir dedi. Gözet , törene katılan tüm katılımcılarada teşekkürlerinide iletti.

Dr.Sinan Aktaş’ta yaptığı konuşmada Veteriner Hekimliğin önemine ve gıda güvenliği meselesindeki görevlerine değindi. Aktaş, Yapılan çalışmalar hayvancılık üretiminin kalitesi ile veteriner hekimlik hizmetlerinin sağlanması arasında doğrusal bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gıda amaçlı beslenen hayvanlar yaklaşık bir milyar insanın geçimini ve beslenmesini desteklediğinden, gıda güvencesinin sağlanmasında çok önemli bir yer tutmaktadır dedi.

Açılış konuşmaları ve genel değerlendirmelerin ardından ödül töreni düzenlendi.

Dünya Veteriner Hekimler Günü anısına verilen ödül kategorileri bu sene 3 ayrı alanda düzenlendi. “Onur Ödülü” – “Hizmet Ödülleri” ve “Basın Ödülleri” dalında ödül kazananlara ödülleri takdim edildi.

Onur Ödülü Prof.Dr. Mahir BÜYÜKPAMUKÇU Hocamıza

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi’nin aldığı karar doğrultusunda bu yılki “Onur Ödülü” Dünyaca Ünlü Veteriner Hekim Prof.Dr.Mahir BÜYÜKPAMUKÇU hocamıza takdim edilmiştir. Ödülü ise Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Rıfkı Hazıroğlu aldı. Hazıroğlu’na ödülü Konsey Başkanımız Talat Gözet takdim etti.

Hizmet Ödülleri 3 Başarılı Oda Başkanımız ve Ülkemizin Gururu Van Kedisine

Hizmet Ödülleri Kategorisinde  5 dönem Oda Başkanlığını sürdürme başarısında bulunan Malatya ,Bursa ve Zonguldak Oda Başkanlarımız ödüllerini aldılar. Malatya Oda Başkanı  Ertuğrul Özdemir plaketini Merkez Konsey Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç  takdim etti. Bursa Oda Başkanı Sinan Sağlam’a  ödülünü , Merkez Konsey 2. Başkanı Prof.Dr. Ender Yarsan takdim etti. Zonguldak Oda Başkanı Önder Alkan’ada ödülünü  Merkez Konsey Üyesi Dr.Mustafa Uludağ takdim etti.

Nesli tükenme  tehlikesi ile karşı karşıya olan Van Kedisini korumak, ıslah etmek,çoğalmasını sağlamak ve sağlık problemlerine çözüm bulmak amacı ile çalışmalar yürüten “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’de bu yıl hizmet ödülüne layık görüldü.

Ödülü ise kurum adına Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Abdullah Kaya aldı. Merkez Konsey Üyesi Doç.Dr.Umut Taşdemir  tarafından takdim edilen ödül sonrası  Van Kedisi ile ilgili kısa bir değerlendirme konuşmasıda yapıldı.

 

Basın Ödüllerine İşitsel, Görsel,Yazılı  ve İnternet medya kategorileri ile Türk Dünyası Medyası Layık Görüldü

Dünya Veteriner Hekimler Günü anısına bu yılki basın-medya ödülleri 5 ayrı dalda sahibini buldu. İşitsel medya alanında TRT Radyoları – Daire Başkanı Ahmet Akçakaya , Görsel medya alanında Bereket Tv , Yazılı medya alanında Hande Fırat (Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi) , İnternet medyası alanında İnternethaber.com Yön.Kur.Bşk Hadi Özışık , Türk Dünyası medyası alanında da Dr.Şemsettin Küzeci ( Kerkük Gazetesi ) ödül almaya hak kazandı.

 

Günün Anısına Düzenlenen Yarışı Halis Karataş Hasafet isimli Atı ile Kazandı

Türkiye Jokey Kulübünün , Dünya Veteriner Hekimler Günü anısına düzenlediği yarışı Hakkı Özyurteri’nin sahibi olduğu Safkan isimli at ile jokey Halis Karataş kazandı. Kazanan atın sahibi ödülünü düzenlenen tören ile Konsey Başkanımız Talat Gözet’ten aldı. Ayrıca Halis Karataş ve atın antrenörüne günün anısına plaket takdim edildi.

 

Kutlamalar düzenlenen kokteyl ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.