2017 YILI DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLANDI!
03.05.2017

2017 YILI DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLANDI!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından organize edilen “2017 yılı Dünya Veteriner Hekimleri Günü” 29 Nisan cumartesi günü Anıtkabir ve Ankara 75. Yıl Hipodromunda düzenlenen törenlerle kutlandı.

Tören, saat 12.oo de anıtkabire çelenk koyma, saygı duruşu ve şeref defterine mesaj yazımı ile başladı. Türk Veteriner hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanının anıtkabir defterine yazdığı mesaj:

 “ Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Gazi Mustafa Atatürk;

29 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günü nedeniyle manevi huzurundayız. Sizi saygıyla, özlemle ve rahmetle anıyoruz.

Biz Türk Veteriner Hekimleri olarak bu anlamlı günümüzde “Hayatta En Hakiki Mürşit, İlimdir.” Sözünle hareketle yolumuza devam ediyoruz. Ruhun şad, mekânın cennet olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Saat 13.30 başlayan Tören etkinlerimizin ikinci bölümü;

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları, Aziz Şehitlerimizin ve meslek şehitlerimiz anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal  Marşı ile başladı.

Dünya Veteriner Hekimler Günü her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. 2017 yılı teması “Antibiyotik Dirence Karşı Farkındalıktan Mücadeleye” olarak belirlenmiştir. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat GÖZET günün önemini belirten açılış konuşmasını yaptıktan sonra Dünya Veteriner Hekimler Birliği Türkiye Temsilcisi Dr. Sinan AKTAŞ da konu hakkında konuşmasını yaptı.

Tören, geleneksel hale gelen TVHB Onur, Hizmet ve Basın ödüllerin verilmesiyle devam etti. 

ONUR ÖDÜLÜ

 • Merhum Veteriner Hekim Dr. Ramazan KONUŞ, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ortadan kaldırmaya yönelik 15 Temmuz silahlı darbe teşebbüsüne karşı verilen millet mücadelesi sırasında Demokrasi Şehidi olan Merhum Dr. Ramazan KONUŞ, Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu  “2017 yılı TVHB ONUR Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Merhum Veteriner Hekim Dr. Ramazan KONUŞ’un eşi Hacer KONUŞ

Ödül veren TVHB Merkez Konseyi Başkanı Talat GÖZET

HİZMET ÖDÜLLERİ

 • Veteriner Hekim Vefa SALMAN, Yalova Belediye Başkanlığına seçilerek Bir Veteriner Hekim olarak siyaset alanında da başarılı olunacağını göstermesi, görevi esnasında hem Yalova halkına hem de veteriner hekimlik mesleğine verdiği hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Yalova Belediye Başkanı Veteriner Hekim Vefa SALMAN

Ödül Veren CHP Burdur Eski Milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN

 • Prof. Dr. Sait BİLGİÇ - On Dokuz Mayıs Üniversitesi Rrektörü, Bir Veteriner Hekim olarak Eğitim ve Bilimsel kurum olan Üniversitenin en üst düzey yöneticisi olan Rektör unvanına yükselmesi ve görevi esnasında eğitim camiasına ve veteriner hekimlik mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Prof. Dr. Sait BİLGİÇ

Ödül Veren TVHB Merkez Konseyi Başkanı Talat GÖZET

 • Prof. Dr. Sadi ARAL, TVHB  (1977-80) Dönemi Merkez Konseyi Başkanı, 1977-1980 yılları arasında Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı olarak veteriner hekimlik mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.​

Ödül alan Prof. Dr. Sadi ARAL

Ödül veren TVHB Vakfı Başkanı Ali EROĞLU

 • Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi,Avrupa Eğitim Kurumları Birliğince (EAEVE)  eğitimde bilimsel eşdeğerliliği onaylanan Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin ÇETİN

Ödül Veren DVHB Türkiye Temsilcisi Dr. Sinan AKTAŞ

 • Yahya HAMURCU, Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, 5 Dönem Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını başarıyla yürütmesi ve görev süresinde Veteriner Hekimliği mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Yahya HAMURCU

Ödül veren TVHB Genel Sekreteri Dr. Tahir GONCAGÜL

 • Prof. Dr. Murat ARSLAN, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, 5 Dönem Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını başarıyla yürütmesi ve görev süresinde Veteriner Hekimliği mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Prof. Dr. Murat ARSLAN

Ödül veren TVHB Yönetim Kurulu Üyesi Tülay KURT

 • Yaşar GÜNAYDIN, Isparta Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, 5 Dönem Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını başarıyla yürütmesi ve görev süresinde Veteriner Hekimliği mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür. 

Ödül alan Yaşar GÜNAYDIN

Ödül veren Amasya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz PEHLİVAN

 • Dr. Erdal İLGÜ, Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, 5 Dönem Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını başarıyla yürütmesi ve görev süresinde Veteriner Hekimliği mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Dr. Erdal İLGÜ

Ödül veren Etlik Merkez Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cevdet YARALI

 • Abdullah AÇIKGÖZ, Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı,5 Dönem Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını başarıyla yürütmesi ve görev süresinde Veteriner Hekimliği mesleğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu “2017 yılı TVHB Hizmet Ödül” üne layık görülmüştür. 

BASIN ÖDÜLÜ

 • Sinan SAĞLAM, TV Programcısı, Bursa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, TV programlarıyla Veteriner Hekimlik mesleğine medya yoluyla yaptığı hizmetlerden dolayı Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu  “2017 yılı TVHB Basın Ödül” üne layık görülmüştür.

Ödül alan Sinan SAĞLAM

Ödül veren TVHB 2. Başkanı Prof. Dr. Ender YARSAN

Ödül töreni ardından Dünya Veteriner Hekimler günü anısına Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu düzenlendi. 2012 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen 2017 yılı Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu'nda, geçmiş koşu performansları parlak 12 safkan İngiliz atı birincilik mücadelesi verdi. Bu önemli koşuyu, Recep KÜÇÜKÇAY'ın sahibi olduğu, Demirhan YILMAZ tarafından yetiştirilen 5 yaşındaki doru erkek safkan ORADINARIO jokeyi Ahmet ÇELİK  ile kazanmayı başardı.

Şeref Tirbününde düzenlenen kupa töreninde at sahibi Recep KÜÇÜKÇAY'a kupayı Merkez Konsey Başkanı Talat GÖZET, at yetiştiricisi Demirhan YILMAZ'a plaketini Merkez Konsey 2. Başkanı Prof. Dr. Ender YARSAN ve jokey Ahmet ÇELİK'e plaketini ise Merkez Konsey Yönetim Kurulu Üyesi Tülay KURT vermiştir. Düzenlenen kupa töreni ardından Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlamaları günün anısına düzenlenen koktely ile devam etmiştir.