14. VETERİNER FAKÜLTESİ DEKANLAR KONSEYİ TOPLANTISI
11.09.2018

14. VETERİNER FAÜLTESİ DEKANLAR KONSEYİ TOPLANTISI

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konsey Başkanı Talat Gözet, Van’da düzenlenen 14.Veteriner Fakültesi Dekanlar Konseyi toplantısına katıldı.

Geleneksel olarak yılda 2 defa  düzenlenen Veteriner Fakültesi Dekanlar Konseyi toplantılarının 14.Van’da düzenlendi.6-7-8 Eylül günlerinde Van 100.yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğin dönem Başkanlığını Üniversite Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Soygüder üstlendi.

Şehir merkezinde  Elite World Otel’de 3 gün süren toplantının onur konuğu ise Konsey Başkanımız Talat Gözet oldu.

Toplantı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları anısına gerçekleştirilen 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Açış konuşmasını gerçekleştiren Prof.Dr.Zafer Soygüder, sözlerine Dünya tarihinde eşsiz bir doğaya ve imkanlara sahip Van’a gelen tüm Veteriner Fakülteleri Dekanlarına, Dekan Yardımcılarına ve  misafirlere  teşekkürlerini ileterek başladı .

Sözlerimiz Dosyalara Konulup Raflara Kaldırılmasın

Soygüder ; . Konsey gündemlerimiz hep olumlu, yapıcı konular oldu. Fakültelerimizin gelişmesi, geliştirilmesi, veteriner hekimliğin eğitimi, eğitimin kalitesinin artırılması konusunda bugüne kadar gündemimiz hep dolmuş, taşmıştır. Bugün de yine böyle bir gündemle bir aradayız. Sonuç odaklı radikal kararlar alacağımız bir çalışma olacağını ümit ediyorum. Daha önceki bireysel konuşmalarımızda yapılan çalışmaların hep rafta kaldığını ifade ettik, bunun artık raflardan indirilmesi zamanının geldiğine inanıyorum. ”dedi.

Veteriner Fakültelerinin eğitim sisteminede değinen Soygüder , çoğu Fakültede öğrencilerin hayvana dokunmadan mezun olduğunu üzülerek ifade etmek istiyorum. Çocuk hayvan hekimliği yapacak bu işten geçimini sağlayacak Ülke hayvancılığına hizmet edecek fakat 5 yıl eğitim gördüğü okulunda hayvana dokunmadan mezun olup gidiyor .Hastahanesiz, acil kliniksiz Fakülte kalmamalı.Temel buradadır dedi.

Tıp ve Veteriner Fakülteleri Uyumlu Çalışmalılar

Ev sahibi ve Yök temsilcisi olarak konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof.Dr.Peyami Battal’da Veteriner Fakültelerinin Tıp Fakülteleri ile eksik olan diyalog ve çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Battal ; “Multidisipliner çalışmaların özellikle tıpla, veteriner fakültelerimizdeki öğretim elemanlarımızın beraber çalışması temin edilmesi gerekiyor. Bu konuda maalesef ülkemizde eksiklikler var ve inanıyorum yakında bunlar da çözülür.  YÖK başkanımız ve üyelerimiz Türkiye’yi daha ileriye taşıyabilmek için de sürekli gelen eleştirileri, teklifleri önemle dikkate alıyor. Bu yüzden YÖK başkanımıza ve oradaki üye arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Türkiye yükseköğretimde çok iyi bir noktadadır. Bazen fakülte sayımız artıyor ve kontrolsüzce açıldığını da iddia ediyoruz ama yükseköğretimde çok iyi bir noktadayız. Daha iyi bir noktaya gidilebilir mi gidilebilir. Biz Türkiye’deki yükseköğretim kurumları olarak Türkiye’nin içiyle yetinmeyip, dışına doğru gitmemiz lazım.” dedi.

Veteriner Hekimler Tıp Hekimleri Kadar İnsan Sağlığını Düşünmektedirler

14. Veteriner Fakültesi Dekanlar Konseyi toplantısının onur konuğu Konsey Başkanımız Talat Gözet ise yaptığı konuşmada Veteriner Hekimlerin özlük hakları ile ilgili sorunlara, atama bekleyen Veteriner Hekimlerimizin durumuna, son günlerde yaşanan Hayvan hastalıkları ile ilgili gelişmelere ve Veteriner Hekimlerin sağlık sektörü içindeki konumuna değindi .

Gözet, burada 20’den fazla Fakülte Dekanımızın, Dekan Yardımcılarımızın ve siz değerli katılımcıların huzurunda ifade etmek isterim ki ; Sağlık çalışanlarına verilen yıpranma payı hakkı Veteriner Hekimlerimizede verilmelidir.

Tek sağlık konsepti altında tıp camiası ile birlikte projeler gerçekleştiren 200 den fazla zoonoz hastalık ile uğraşan, Sağlık Bakanlığı bünyesinde ve Tarım-Orman Bakanlığı bünyesinde hayvan sağlığı başta olmak üzere insan sağlığı ve hayatı ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren Meslektaşlarımın hakkı değiimidir Yıpranma payı?  bunu açıkça sizlere soruyorum… Bu konunun acilen çözülmesi gerektiğini ifade eden Konsey Başkanımız Bakanlık 2 yıldır Veteriner Hekim ataması yapmıyor, hem sahada Veteriner Hekim eksikliğinden şikayet edeceksiniz hemde atama bekleyen Hekimlerin sesini duymayacaksınız bu olmaz dedi.

10 gündür Ülke gündeminden düşmeyen Şarbon olayları ile ilgilide açıklama yapan Talat Gözet, şarbon olayı yeni bir olay gibi lanse edildi ilk başta. Halbuki biz Veteriner Hekimler ve hayvancılıkla uğraşan bütün kesimler bu hastalığı yakinen tanırlar ve zaman zamanda meydana gelmesi ile birlikte aşılama ve tedavi süreçleri uygulanır. Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak oda ve temsilciliklerimiz olayın gündeme geldiği andan itibaren hem vatandaşı hemde ilgili kurumlara açıklamalarını yapmışlardır. Şahsım olarak 30 dan fazla medya kuruluşunda konuyu aydınlatmaya çalıştım. Şarbon Veteriner Hekimlerin kontrolündedir, Ülke insanımız rahat olsun şarbonlu hayvanlar itlaf edilerek gerekli düzenlemeler yapılıyor ve orada kalan tüm hayvanların tedavileri süreç içinde takip ediliyor dedi.
 

Koruyucu Hekimlik Öne Çıkarılmalı

Ülkemiz sağlık sektöründe koruyucu hekimliğin öne çıkarılmadığını ifade eden Gözet, koruyucu hekimlikte rant olmadığı için öne çıkmıyor dedi.

Şu anda Türkiye’de sağlık sektörüne yatırım yapan kuruluşlara baktığımız zaman, koruyucu hekimlik bence istenmiyor gibi geliyor. Çünkü rantı yok!

Türk Veteriner Hekimler Birliği  olarak sadece o camiada, enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıyla bile zorlukla diyalog kurabiliyoruz . Onun haricinde Türkiye’deki gelişen sağlık sistemine baktığımız zaman, veteriner hekimler biliyorsunuz hem hayvan sağlığında hem de insan sağlığında koruyucu hekimlik ön plandadır. Çünkü daha ucuzdur, daha sağlıklıdır, ama beşeri hekimliğe baktığımız zaman maalesef son zamanlarda tedavi edici hekimlik ön planda.

 

3 gün süren toplantılara katılan Veteriner Fakültelerinin Dekanlarıda söz alarak gündemlerindeki konuları değerlendirdiler. Toplantının sonucunda alınması ve deklere edilmesi istenen kararlar yazılı olarak belirlendi ve sonuç bildirgesi şeklinde yayınlandı.

Toplantı sonunda  Dekan Prof.Dr. Zafer Soygüder, Veteriner Hekim camiası adına Konsey Başkanımız Talat Gözet’e plaket takdim etti.

14. Veteriner Fakültesi Dekanları Konseyi toplantısında alınan kararlar şu şekildedir ;

KARARLAR İÇİN TIKLAYINIZ